Klub Sportowy “Górnik” Sosnowiec powstał w 1976 roku z połączenia Górnika Zagórze i Górnika Klimontów. Zarówno Górnik Zagórze jak i Górnik Klimontów powstały w 1945 roku.
Historia boksu w Zagórzu zaczyna się w 1957 roku, kiedy to do pracy w kopalni ,,Mortimer Porąbka” przyszedł nowy pracownik, wyróżniał się okazałą budową i sportowymi a konkretnie pięściarskimi zainteresowaniami. Gdzie tylko mógł agitował kolegów do boksu, uważając że to wybitnie męski i odpowiadający górnikom sport.
Stanisław Gierat, bo o nim właśnie mowa trafił na podatny grunt, był on rutynowanym pięściarzem, występując dotychczas w barwach Zagłębia Dąbrowa Górnicza. Dzięki zapałowi Gierata doszło wkrótce do powstania sekcji w Górniku Zagórze. Pierwszym Kierownikiem sekcji bokserskiej został Zbigniew Nazarek – kierownik działu spraw pracowniczych kopalni Mortimer Porąbka, natomiast Stanisław Gierat po ukończeniu kursu instruktorskiego u samego Feliksa Stamma został pierwszym szkoleniowcem sekcji. Za namową Gierata do Górnika przyszło kilku zawodników z Dąbrowy Górniczej bracia Jan i Tadeusz Kotasowie, Franciszek Pruc i Jerzy Łazinka, skład drużyny został uzupełniony przez zagórską młodzież z której na wyróżnienie zasługiwali: Stefan Dzieło, Zdzisław Migza, Jan Klin i Józef Bałdys.
W 1957 roku drużyna Górnika Zagórze zgłoszona została do rozgrywek o Mistrzostwo Śląskiego Okręgowego Związku Bokserskiego.
Jako debiutant zaliczono ich do najniższej ,,B”klasy. Już po pół roku chłopcy z Zagórza wraz z Górnikiem Kleofas awansowali do ,,A” klasy. Po wywalczeniu awansu zespół Górnika spisywał się zupełnie dobrze jak na debiutanta wywalczając w sezonie 1958/59 trzecie miejsce, do awansu do ligi Śląskiej zabrakło 3 punktów.W następnym cyklu rozgrywkowym sezonie 1959/60 Dziesiątka z Zagórza w 18 meczach odniosła 14 zwycięstw doznając tylko 4 porażek co dało drugie miejsce i awans wraz z Górnikiem Radlin.
Zaczęto wówczas myślec o wzmocnieniu drużyny z Zagórza, do klubu akces zgłosili tacy zawodnicy jak Wiesław i Zbigniew Kalińscy, Zygfryd Krawczyk, Włodzimierz Czerniak, Stanisław Możdżeń, pozyskano też z HKS Szopienice braci Alojzego i Witolda Adamczyków, Renarda Krostę i Henryka Bobę. Po tych wzmocnieniach zespół Górnika zaliczany był do faworytów, przez cały czas trwała zacięta rywalizacja ze Stalą Zabrze w bezpośrednich meczach w Zagórzu Górnik wygrał 14:6 a na wyjeździe uległ 6:14, po zakończonym sezonie okazało się że obydwa zespoły zdobyły po 21 punktów przy czym Mistrzem został Górnik lepszym bilansem małych punktów, obydwa zespoły zostaly dopuszczone do rozgrywek o wejście do II Ligi.
18 Zespołów podzielono na 6 grup eliminacyjnych z których zwycięzcy kwalifikowali się do finału. Górnik zgromadził komplet punktów co dało mu prawo udziału w finałach. W finałach niestety nie było już tak dobrze i nasza drużyna zajęła ostatnie miejsce. Po zakończeniu rozgrywek o wejscie do II Ligi Polski Związek Bokserski na walnym zebraniu podjął decyzję o powiększeniu II Ligi. Do dodatkowych eliminacji dopuszczono 6 zespołów z których 4 zdobywały awans, wśród nich znalazł się nasz zespół który tym razem wykorzystał szansę i awansował do II Ligi.Awans dla Górnika wywalczyli: Zdzisław Migza i Stanisław Falfus waga musza, Renard Krosta waga kogucia, Tomasz Gicański waga piórkowa, Stanisław Możdżeń waga lekka, Jan Ryfka waga lekkopółśrednia, Wiesław Kaliński waga półśrednia, Zbigniew Kaliński i Włodzimierz Czerniak waga lekkośrednia, Witold Adamczyk waga średnia, Zygfryd Krawczyk i Henryk Boba waga półciężka, Tadeusz Kotas i Józef Tomecki waga ciężka Trenerem zespołu był Henryk Nowara.
W 1977 roku zespół Górnika Zagórze występował pod nazwą Górnik Sosnowiec, rok ten to również walka w rozgrywkach drużynowych o Puchar Polski w którym uczestniczyły zespoły z I i II Ligi nasz zespół zajął 4 miejsce, natomiast w sezonie ligowym Górnik zajął 3 miejsce.
W roku 1978 w Pucharze Polski Górnik zajął 3 miejsce w grupie tym samym odpadając z rogrywek, poczynania Ligowe nasi zawodnicy zakończyli na 5 pozycji był to ostatni sezon występów w ringu Zbigniewa Suchoszka był on najsilniejszym punktem naszej drużyny odniósł 8 zwycięstw w 9 walkach w samych meczach ligowych zdobył dla naszego klubu 118 punktów wygrywając wiele walk przed czasem. W roku 1979 Górnik został zdegradowany do niższej klasy rozgrywkowej ale to nie podłamało naszych pięściarzy i już po sezonie zawodnicy Górnika byli ponownie w II Lidze.
W Historii sekcji bokserskiej zespół Górnika Sosnowiec prowadziło wielu znanych szkoleniowców, m.in. były trener Reprezentacji Polski oraz Meksyku Henryk Nowara, twórca potęgi zespołu ,,Hutnika”  z Nowej Huty Bronisław Olejniczak, znany śląski szkoleniowiec Mieczyslaw Woszczek a ostatni sezon współpracując od kilku lat z Kadrą Narodową Stanisław Dragan.
Od 1957 roku do 1981 trenerami pierwszego zespołu Górnika byli:
Stanisław Gierat, Alojzy Kamiński, Zygfryd Krawczyk, Henryk Nowara, Mieczysław Woszczek, Renard Krosta, Bronisław Olejniczak, ponownie Henryk Nowara, Marian Stojek, Krzysztof Paciej, Stanislaw Dragan.
Stanisław Dragan – jako pięściarz odniósł wiele sukcesów na ringach krajowych i zagranicznych. Karierę rozpoczął w 1957 roku pod okiem trenera Gieczewskiego w ,,Warmii” Olsztyn następnie w czasie odbywania służby wojskowej występował w ,,Bieszczadach” Rzeszów a od 1963 roku aż do zakończenia czynnego uprawiania boksu reprezentował barwy Krakowskiego Hutnika jego największym sukcesem było zdobycie brązowego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku. Szesciokrotnie w latach 1966,67,68,70,71,72 był mistrzem Polski w wadze półciężkiej, 15 razy występował w pierwszej Reprezentacji Polski odnosząc 9 zwycięstw, 1 remis i 5 porażek, Stoczył 220 walk z bilansem 194 zwycięstwa 5 remisów i 19 porażek. Po zakończeniu kariery zawodniczej był szkoleniowcem od 1981 do 1986 roku prowadził drużynę Górnika Sosnowiec.

 Do 2007 roku istniała sekcja szachowa. Obecnie w klubie działa 5 sekcji:

  • boks hala MOSiR Zagórze
  • piłka nożna stadion w Zagórzu i hala MOSiR Zagórze
  • piłka ręczna hala MOSiR Zagórze
  • piłka ręczna hala SP 42 Środula
  • pływanie basen MOSiR w Klimontowie
  • szachy hala MOSiR Zagórze
Henryk Średnicki

Mało kto dziś pamięta, że w Sosnowcu była pierwszoligowa drużyna bokserska. Podczas jej meczów hala w Sosnowcu-Zagórzu zapełniała się do ostatniego miejsca, a widzowie mogli oglądać najlepszych polskich pięściarzy.

W roku 1981 starano się pozyskac do klubu znakomitego zawodnika Jastrzębia będącego Mistrzem Świata i dwukrotnego Mistrza Europy Henryka Średnickiego, rok później Henryk Średnicki był już zawodnikiem naszego klubu zdobywając Mistrzostwo Polski w Zabrzu w wadze 54 kg. Kolejne lata to przedewszystkim starania by awansowac do I Ligi pięściarskiej co udało się w roku 1985. Zawodnicy którzy przyczynili się do awansu to: Stanisław Koper waga musza, Henryk Średnicki, Krzysztof Lipkowski waga kogucia, Stanisław Załęski waga lekka, Jacek Wójcicki waga lekkopółśrednia, Włodzimierz Rabęda waga lekkopóśrednia, Zbigniew Janicki waga średnia,
Skład ten przysporzył kibicom wiele radości i pozwolił by drużyna z Sosnowca zagościła w I Lidze na lata   

7 Grudnia 1988 roku zakończył karierę Henryk Średnicki, na uwage zasługuje fakt że  w hali na Zagórzu w ringu pokonany został dwukrotnie Andrzej Gołota który był wtedy pięściarzem Legii Warszawa. Pierwszy Andrzeja Gołotę  22 marca 1987 roku wówczas 19 latka pokonał nasz król nokautu Wiesław Dyła wynikiem 13:7, po raz drugi Andrzej Gołota na sosnowieckim ringu został pokonany przez Tadeusza Romańskiego 16:4 miało to miejsce 12 kwietnia 1989 roku w walce tej Gołota został zdyskwalifikowany za złe zachowanie w ringu

I Liga to był wspaniały okres w historii klubu, było wtedy olbrzymie zainteresowanie boksem amatorskim w Polsce. W roku 1991 mając bardzo młodą kadrę zawodniczą Górnik spadł z pierwszej ligi zajmując ostatnie miejsce w rozgrywkach wygrywając tylko dwa mecze ligowe.
Podczas Pucharu Niepodległości ostatniej imprezy w której wzieli udział seniorzy naszego klubu  drużyna Górnika pokonała Victorię Jaworzno 15:5 i na wyjeździe 14:6 Kleofas Katowice w finale jednak przegrał Górnik z Jastrzębiem dobre walki stoczyli Belka i Płonka, ostatni skład kadry seniorskiej Górnika to: Walas, Kuźmin, Belka, Płonka, Nowakowski, Spyra, Wiśniewski, Barwiński, Jeleniow, Romański.
W roku 1992 drużyna seniorska została wycofana z rozgrywek P.Z.B. była to decyzja Załogi i Dyrekcji Kopalni.

 Klub, który w październiku 2007 r.  świętował 50-lecie swojego istnienia występował w I lidze w latach 1986-1991. Zawodnicy ze stolicy Zagłębia Dąbrowskiego byli nawet blisko zdobycia medalu drużynowych mistrzostw Polski. Pięściarze Górnika Sosnowiec w sumie zdobyli 27 medali indywidualnych mistrzostw Polski i Śląska. 6 zawodników dostąpiło zaszczytu reprezentowania barw narodowych. Wśród nich możemy wyróżnić przede wszystkim Henryka Średnickiego czy Wiesława Dyłę.
Najwybitniejszym zawodnikiem Górnika jest bez wątpienia Henryk Średnicki, jedyny polski Mistrz Świata w boksie. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem zamieszczonym w Kurierze Miejskim z okazji 50-lecia boksu w Górniku Sosnowiec – kliknij

Jak wygląda obecna sytuacja zasłużonego klubu oraz jakie są nadzieje na przyszłość ? – Obecnie nie posiadamy drużyny seniorów, w sekcji trenują  pod opieką Artura Barwińskiego i Karola Nowakowskiego młodzicy, kadeci oraz juniorzy. Kierownikiem Sekcji Bokserskiej jest Waldemar Wodziński.

 Środki na działalność Górnika pochodzą z dotacji z Urzędu Miasta i ze składek członkowskich wynoszących 20 zł na miesiąc.

Górnik Sosnowiec zawsze słynął ze świetnej pracy z młodzieżą. Nie inaczej jest i tym razem. – Na dzień dzisiejszy w klubie trenują bokserzy bardzo dobrze się zapowiadający tacy jak: Mateusz Wodziński aktualny Mistrz Polski AZS, wicemistrz Polski kadetów oraz zdobywca Pucharu Polski kadetów, wielokrotny Mistrz Śląska kadetów, juniorów, seniorów w wagach 69,70, kg, Reprezentant Kadry Narodowej. Damian Wyględacz Brązowy medalista mistrzostw Polski Kadetów oraz Mistrz Śląska Kadetów w wadze 75 kg Reprezentant Kadry Narodowej, Marcin Skrzypek Brązowy medalista mistrzostw Polski Juniorów w wadze 81 kg, Brązowy medal w Pucharze Polski Juniorów, Reprezentant Kadry Narodowej, Igor Porębski Mistrz Polski kadetów z roku 2012 w wadze 75 kg oraz ubiegłoroczny Mistrz Śląska juniorów  w wadze 75 kg Reprezentant Kadry Narodowej, Oskar Matera  czterokrotny Mistrz Polski oraz ubiegłoroczny Mistrz Śląska juniorów w wadze 56 kg, Reprezentant Kadry Narodowej. Krzysztof Kubziakowski  Mistrz Polski młodzików 2012 oraz ubiegłoroczny brązowy medalista Mistrzostw Śląska Kadetów w wadze 52 kg, Tomasz Kucek wicecemistrz Śląska kadetów w wadze 60 kg. Nie mniej utalentowany wydaje się być Borys Porębski 14-latek może już się pochwalić licznymi zwycięstwami nad starszymi kolegami z innych klubów. Jest również aktualnym brązowym medalistom Mistrzostw Polski Młodzików oraz Reprezentantem Kadry Narodowej.