To już od ponad 21 lat “KS Start Częstochowa” organizuje swój sztandarowy Międzynarodowy Turniej Bokserski, na którym gromadzi się wielu dobrych, a nawet bardzo dobrych zawodników.Wielkie ukłony należą się organizatorowi za perfekcyjną organizację, dzięki której do Częstochowy chętnie przyjeżdżają kluby z różnych stron Polski i Europy.

W XXI Międzynarodowym Turnieju Bokserskim im. Wincentego Szyińskiego i Mariana Chudego wzięli udział zawodnicy z 14 klubów polskich i 5 ekip zagranicznych: Białorusi, Irlandii, Niemiec, Rosji i Ukrainy.
Zawodnicy zaprezentowali boks na najwyższym sportowym poziomie. Po raz kolejny do Częstochowy przyjechali najlepsi bokserzy w kategorii kadet, junior i młodzieżowiec.
Drużyna Górnika Sosnowiec pod wodzą Karola Nowakowskiego do Częstochowy przyjechała w następującym składzie:
Kadeci waga 63 kg Ryan Gbyl, waga 70 kg Mateusz Maciąg, waga 80 kg Jakub Kurek
Junior waga +91 kg Mateusz Szeszko
Młodzieżowiec waga 81 kg Mateusz Wodziński

Pierwszy do ringu z naszych reprezentantów w sobotę wszedł Ryan Gbyl którego przeciwnikiem był zawodnik z niemiec z klubu Halle Denis Klosterman, walka była bardzo zacięta i po dwóch rundach na kartach punktowych był remis jednak trzecia runda należała już do zawodnika sosnowieckiego klubu który zasłużenie zwyciężył ten pojedynek awansując do niedielnego finału.
Mateusz Maciąg to drugi z zawodników naszego klubu który zmierzył  się w sobotę z zawodnikiem DKB Dzierżoniów Dorianem Szlachcicem ten pojedynek obiecująco zaczął nasz zawodnik wygrywając pierwszą rundę, niestety ale dwie pozostałe rundy to już przewaga rywala Mateusza któremu poprostu zabrakło sił tym samym przegrał cały pojedynek jednogłośnie na punkty.
W sesji popołudniowej mieliśmy jeszcze jednego zawodnika w wadze ciężkiej Mateusz Szeszko skrzyżował rękawicę z silnym zawodnikiem z Ukrainy Yurijem Yugasem, niestety walka trwała tylko jedną rundę ponieważ trener Karol Nowakowski poddał naszego zawodnika widząc ogromną przewagę jego rywala.

Niedziela to trzy walki finałowe o złoty medal naszych zawodników.
Tym razem pierwszy do ringu wszedł Jakub Kurek który w wadze 80 kg zmierzył się z niemcem z Halle Robby Helmingiem nasz nowo upieczony wicemistrz Polski Kadetów nie miał najmniejszych problemów z wydawałoby się silniejszym wizualnie zawodnikiem niemiec, od samego początku Kuba zaczął demolować rywala bardzo silnymi ciosami po których sędzia liczył niemca. Druga runda to znowu ataki naszego zawodnika i walka przerwana ogłoszeniem zwycięstwa przez RSC w drugiej rundzie naszego pięściarza.
Ryan Gbyl w finale wagi 63 kg za przeciwnika miał zawodnika z Białorusi Aleksandra Winczo w tej walce nasz reprezentant nie dał szans rywalowi zwyciężając jednogłośnie na punkty i potwierdzając że porażka podczas Mistrzostw Polski kadetów była jedynie małym wypadkiem przy pracy.
Ostatnim naszym finalistom był pięciokrotny triumfator MTB im.Szyińskiego i Chudego Mateusz Wodziński który w wadze 81 kg za przeciwnika miał zawodnika TUR Łódź Mikołaja Kurasiewicza dla Mateusza była to walka nr 100 w jego karierze sportowej co zostało przyjęte ogromnymi oklaskami przez Częstochowską publiczność i jak na walkę jubileuszową przystało Mateusz nie zawiódł swoich fanów posyłając swojego rywala już po 20 sekundach walki na deski, cała walka była jednostronnym widowiskiem i zakończyła się pewnym zwycięstwem naszego pięściarza którego uznano za najlepszego młodzieżowca tego turnieju.

Klasyfikacja drużynowa:
1. KS Start Częstochowa
2. Team Leinster/Irlandia
3. Kaliningrad/Rosja
Najlepszy kadet krajowy – Turek Dawid / KS Start Częstochowa 
Najlepszy kadet zagraniczny – Cox Jake / LDS – Irlandia
Najlepszy junior krajowy – Gurtatowski Dawid / ZKB Jaskinia Lwa Ziębice
Najlepszy junior zagraniczny – Romanienko Vladimir / Kaliningrad – RUS
Najlepszy młodzieżowiec: – Wodziński Mateusz / KS Górnik Sosnowiec
Najlepszy zawodnik turnieju – Kuździeń Kamil / KS Start Częstochowa

Walki stały na bardzo wysokim poziomie, turniej cieszył się dużym zainteresowaniem kibiców, wśród publiczności nie zabrakło także zawodowych bokserów – Roberta Parzęczewskiego, Adama Balskiego, Krzysztofa Szczota oraz Mateusza Rzadkosza. Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka oraz Starosty Powiatu Częstochowskiego Krzysztofa Smeli. Głównymi sponsorami turnieju był Urząd Miasta Częstochowy i Urząd Marszałkowski województwa śląskiego. Zawodników Klubu Sportowego „START” Częstochowa do turnieju przygotowali trenerzy Piotr Zyzik i Michał Zalas.

ZESTAWIENIE I WYNIKI WALK

XXI MTB im. Wincentego Szyińskiego i Mariana Chudego
CZĘSTOCHOWA 16 – 17.09. 2017r.

Wyniki walk z dnia 16.09.2017 godz. 15,00 

Nr Waga Narożnik Zawodnik Klub Werdykt
1 52/kad czerw. KRUPOWSKI Maksym Grodno-BLR pkt. 2:1
nieb DOYLE Stephen LDS – IRL 
2 54/kad czerw. POWELL Dean LDS – IRL pkt. 3:0
nieb ULYANOV Nikita Halle-GER 
3 60/kad czerw. ZAMORILO Danilo Lemberg Lwów – UKR pkt. 3:0
nieb BYRNE/DOYLE Luke LDS – IRL 
4 60/kad czerw. TKACHENKO Vladislav Lemberg Lwów – UKR pkt. 3:0
nieb MOTYL Jakub KS Start Częstochowa 
5 63/kad czerw. GBYL Ryan KS Górnik Sosnowiec pkt. 2:1
nieb KLOSTERMAN Dennis Halle-GER 
6 70/kad czerw. MARTYKA Kacper Akademia Boksu Roberta Gortata 
nieb COX Jake LDS – IRL pkt. 3:0
7 70/kad czerw. MACIĄG Mateusz KS Górnik Sosnowiec 
nieb SZLACHCIC Dorian DKB Dzierżoniów pkt. 3:0
8 80/kad czerw. HELMLING Roby Halle-GER pkt. 3:0
nieb TOKARSKI Hubert LKS Myszków 
9 60/jun czerw. JANICKI Marcel UKS Śląsk Ruda Śląska 
nieb PRZYBYŁA Bartłomiej JKB Jawor Team Jaworzno pkt. 3:0
10 64/jun czerw. SKORUPA Daniel RMKS Rybnik pkt. 3:0
nieb KIRILENKO Nikita Grodno-BLR 
11 64/jun czerw. FRANCZYK Krzysztof ZKB Jaskinia Lwa Ziębice 
nieb MACHT Maxim Halle-GER pkt. 2:1
12 69/jun czerw. NIKOLAENKO Egor Kaliningrad – RUS 
nieb GRÓDECKI Robert ZKB Jaskinia Lwa Ziębice pkt. 3:0
13 69/jun czerw. ONYSHCHAK Yuriy Lemberg Lwów – UKR pkt. 3:0
nieb SKOCZYŃSKI Remigiusz KS Garda Gierałtowice 
14 69/jun czerw. ŁAPA Szymon JKB Jawor Team Jaworzno pkt. 2:1
nieb DOROSZOK Michał TS Czarni-Góral Żywiec 
15 75/jun czerw. KALASHYAN GERORG Halle-GER pkt. 3:0
nieb SMAL Pavlo Lemberg Lwów – UKR 
16 91+/jun czerw. YUGAS Yuriy Lemberg Lwów – UKR AB I
nieb SZESZKO Mateusz KS Górnik Sosnowiec 
17 75/sen czerw. SVIATYI Andrei RSB Nokaut Radomsko pkt. 3:0
nieb GŁOWACKI Bartosz Akademia Boksu Roberta Gortata 

Wyniki walk z dnia 17.09.2017 godz. 10,00 

Nr Waga Narożnik Zawodnik Klub Werdykt
1 60/kad czerw. MOTYL Jakub KS Start Częstochowa 
nieb LUKE Byrne Doyle LDS – IRL pkt. 3:0
2 60/kad czerw. ZAMORILO Danilo Lemberg Lwów – UKR pkt. 3:0
nieb TKACHENKO Vladislav Lemberg Lwów – UKR 
3 64/jun czerw. SKORUPA Daniel RMKS Rybnik pkt. 3:0
nieb MACHT Maxim Halle-GER 
4 80/kad czerw. KUREK Jakub KS Górnik Sosnowiec RSC II
nieb HELMLING Roby Halle-GER 
5 69/jun czerw. ONYSHCHAK Yuriy Lemberg Lwów – UKR pkt. 3:0
nieb ŁAPA Szymon JKB Jawor Team Jaworzno 
6 75/jun czerw. GURTATOWSKI Dawid ZKB Jaskinia Lwa Ziębice pkt. 3:0
nieb KALASHYAN Gerorg Halle-GER 
7 91+/jun czerw. ILCHYSHYN Nazar Lemberg Lwów – UKR 
nieb YUGAS Yuriy Lemberg Lwów – UKR pkt. 3:0
8 52/kad czerw. SKORUPA Szymon KS Start Częstochowa pkt. 3:0
nieb KRUPOWSKI Maksym Grodno-BLR 
9 75/sen czerw. KUŹDZIEŃ Kamil KS Start Częstochowa pkt. 2:1
nieb GŁOWACKI Bartosz Akademia Boksu Roberta Gortata 
10 54/kad czerw. TUREK Dawid KS Start Częstochowa pkt. 3:0
nieb POWELL Dean LDS – IRL 
11 63/kad czerw. WINCZO Aleksandr Grodno-BLR 
nieb GBYL Ryan KS Górnik Sosnowiec pkt. 3:0
12 66/kad czerw. GIBAS Kewin TS Czarni-Góral Żywiec pkt. 3:0
nieb RYDZ Patryk KS Start Częstochowa 
13 70/kad czerw. COX Jake LDS – IRL AB III
nieb SZLACHCIC Dorian DKB Dzierżoniów 
14 80+/kad czerw. MAŁYSZ Maciej KS Start Częstochowa pkt. 3:0
nieb GRESZCZYK Gleb Grodno-BLR 
15 60/jun czerw. WUZIK Mateusz KS Start Częstochowa 
nieb PRZYBYŁA Bartłomiej JKB Jawor Team Jaworzno pkt. 2:1
16 69/jun czerw. MASTERNAK Paweł KS Start Częstochowa 
nieb GRÓDECKI Robert ZKB Jaskinia Lwa Ziębice pkt. 3:0
17 75/jun czerw. OTWOROWSKI Tomasz KS Garda Gierałtowice pkt. 3:0
nieb ROMANENKO Vladimir Kaliningrad – RUS 
18 64/sen czerw. KWIENDACZ Adam KS SCOUT Częstochowa pkt. 3:0
nieb POSIŁEK Dawid MOSM Tychy 
19 81/sen czerw. WODZIŃSKI Mateusz KS Górnik Sosnowiec pkt. 3:0
nieb KURASIEWICZ Mikołaj Boks Tur Łódź