W niedzielę 23 kwietnia 2017 w hali widowiskowo sportowej w Sosnowcu-Zagórzu przy ul. Braci Mieroszewskich 91 odbył się I Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Henryka Średnickiego którego organizatorem był nasz klub.
Organizacja tego prestiżowego Turnieju nie doszła by do skutku gdyby nie przychylność władz Miasta z Panem Prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim na czele.
Walki z udziałem młodych zawodników obserwowali dawni pięściarze Górnika Zagórze i Górnika Sosnowiec, którego sekcja bokserska obchodzi właśnie 60-lecie funkcjonowania.
Henryk Średnicki urodził się w 1955 roku w Siemianowicach Śląskich. W tamtejszym Górniku rozpoczynał karierę sportową. Potem bronił barw klubów z Katowic, Tychów i Jastrzębia-Zdroju, by ostatecznie znaleźć się w Górniku Sosnowiec, w którym zakończył karierę zawodniczą, a potem pracował jako trener. Średnicki to do dzisiaj jedyny Polak, który zdobył złoty medal mistrzostw świata w boksie. Stało się to w 1978 roku w Belgradzie. Zmarł rok temu, w Sosnowcu-Zagórzu Honorowymi gośćmi turnieju była wdowa po pięściarzu Krystyna Średnicka z córkami Bożeną i Katarzyną.

http://www.bokser.org/content/2017/04/23/202255/index.jsp

 

Przyjechał również na zaproszenie Waldemara Wodzińskiego dobrze znany kibicom boksu zawodowego Mariusz Wach z którym sesje zdjęciowe robili sobie młodzi adepci pięściarstwa i nie tylko.

  
Taka impreza nie mogła być zorganizowana gdzie indziej, dlatego, że Henryk Średnicki zakończył karierę w naszym klubie, czuliśmy więc obowiązek, żeby zrobić ten turniej,
Niezmiernie się ciesze, że Turniej im. Henryka Średnickiego jednego z najwybitniejszych polskich bokserów odbywa się w naszym mieście. Mam nadzieję, że to początek nowej tradycji sosnowieckiego boksu – powiedział otwierając zawody prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

  
W Górniku wciąż jest wielu ludzi, którzy doskonale pamiętają Mistrza, to był wspaniały zawodnik, wspaniała kariera, mistrzostwo świata, mistrzostwo Europy – to przecież kawałek historii Górnika Sosnowiec, ale też Polski i świata.
Gdy był trenerem, zawsze służył swoją radą, młodzi zawodnicy też wiedzą, kto to był Henryk Średnicki, staramy im się to wpajać. Zresztą, niektórzy z tych chłopców mieli jeszcze okazję go poznać.
Dziś działacze, trenerzy i zawodnicy cały czas trenują, by nawiązać do tych wspaniałych tradycji. Przez lata boks, pod opieką kopalni Mortimer-Porąbka, a potem Czerwone Zagłębie, był wizytówką Zagórza, włączonego w 1975 roku w granice Sosnowca. Pod koniec lat osiemdziesiątych pięściarze Górnika walczyli w ekstraklasie, zdobywając nawet w 1988 roku drużynowe mistrzostwo Polski.
Mieszkańcy Zagórza, którzy pojawili się na turnieju, mogli sobie przypomnieć swoich dawnych idoli, bo w hali pojawili się między innymi tacy pięściarze i trenerzy jak Zbigniew Suchoszek, Ludwik Buczyński, Wojciech Wojdyła, Jerzy Jarocki, Józef Magnicki czy Krzysztof Paciej. Wśród nich był też 81-letni dziś Renard Krosta, pierwszy trener Henryka Średnickiego ,,Walczył tutaj, a ja go wychowawałem od pierwszych kroków, zaczynaliśmy w Siemianowicach. Jakim pięściarzem był Średnicki? Wspaniałym. Widać to po jego wynikach – podkreśla Renard Krosta.

 

Na niedzielne zawody trener Karol Nowakowski powołał następujących zawodników:

KADET 
waga 46 kg Wiktor Bujakowski
waga 60 kg Ryan Gbyl
waga 60 kg Patryk Gajewski
waga 66 kg Mateusz Maciąg
JUNIOR
waga + 91 Mateusz Szeszko
SENIOR
waga 64 kg Tomasz Kucek
waga 69 kg Paweł Sabatowicz
waga 81 kg Mateusz Wodziński
waga 91 kg Marcin Skrzypek

Turniej rozpoczął się od przedstawienia sylwetki wielkiego Mistrza, przypomniane zostały osiągnięcia sportowe Henryka Średnickiego oraz krótka biografia jego życia prywatnego.
Około godziny 11.30 Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński oficjalnie dokonał ceremonii otwarcia I MTB im.Henryka Średnickiego dając sygnał do rozpoczęcia walk.
Oczywiście nas najbardziej interesowały walki naszych zawodników ale po kolei:
Walki rozpoczęli seniorzy, pierwsza walka i od razu wielkie emocje ponieważ do ringu wszedł nasz zawodnik Tomasz Kucek to debiut Tomka w wadze 64 kg i od razu bardzo mocny przeciwnik z Nowej Huty Tomasz Wyka, walka przez pełne trzy rundy była prowadzona pod dyktando naszego zawodnika który bez problemu wygrał z dużo bardziej doświadczonym zawodnikiem z Nowej Huty czym ucieszył Trenera Karola Nowakowskiego i sosnowiecką publiczność.
 
Kolejny z naszych zawodników do ringu wszedł Paweł Sabatowicz który tuż przed walką doznał kontuzji kolana ale bohatersko wyszedł do pojedynku z silnym Czechem Zdenkiem Pavlikiem, dwie pierwsze rundy to zdecydowana dominacja Pawła, trzecia runda była bardziej wyrównana ale nikt z widzów nie miał wątpliwości kto wygrał to starcie sędziowie byli jednomyślni i przyznali zwycięstwo reprezentantowi Górnika Sosnowiec.
  

W przerwie między walkami można było poczęstować się słodkościami które dla zgromadzonych kibiców przygotowały Firmy Lajkonik Piekarnia-Cukiernia oraz Abadaba, Firma Braciki zadbała o zimną płytę a prowadzący całą imprezę Kierownik sekcji bokserskiej naszego klubu Waldemar Wodziński zadbał o nagrody dla kibiców przeprowadzając różnego rodzaju quizy z wiedzy o Henryku Średnickim.
Zostały również rozdane koszulki okolicznościowe z podobizną Henryka Średnickiego…

   
Gdy do ringu poproszono najleżejszych zawodników z kategorii wiekowej kadet wiadomo było że będzie wielka wrzawa ponieważ po raz pierwszy przed własną publicznością mógł się zaprezentować wicemistrz Polski młodzików aktualny wicemistrz Śląska kadetów Wiktor Bujakowski którego przeciwnikiem był reprezentant Czech Denis Parubsky, bardzo ambitny reprezentant naszych południowych sąsiadów nie miał nic do powiedzenia w starciu z naszym Prospectem z czego bardzo był zadowolony Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński wręczając medal i nagrodę zawodnikowi Górnika.

   

Kolejny nasz zawodnik który wszedł do ringu to Ryan Gbyl który miał skrzyżować rękawice z zawodnikiem Czech Davidem Polakiem, niestety zawodnik naszych południowych sąsiadów oddał walkę walkowerem, organizatorzy chcąc dać satysfakcję publiczności aby ta zobaczyła walkę naszego Mistrza Polski Kadetów zorganizowali bardzo szybko walkę pokazową z zawodnikiem naszego klubu Kacprem Gajewskim dla Kacpra to był pierwszy występ przed tak dużą publicznością. Walka toczyła się w szybkim tempie oczywiście z dużą przewagą Ryana ale biorąc pod uwagę małe doświadczenie Kacpra Gajewskiego to spisał się on naprawdę bardzo dobrze i jeżeli tylko będzie sumiennie ćwiczył to kto wie jaki będzie werdykt walki rewanżowej z Ryanem…

Mateusz Maciąg to kolejny reprezentant naszego klubu który wszedł do ringu aby w wadze do 70 kg skrzyżować rękawice z bardzo dobrym pięściarzem z Odry Wodzisław Patrykiem Tutniakiem, walka przez pełne trz rundy była bardzo wyrównana i sędziowie mieli naprawdę twardy orzech do zgryzienia ustalając werdykt który nie był jednogłośny, w tym starciu sędziowie przyznali zwycięstwo naszemu zawodnikowi chociaż werdykt mógł być również odwrotny.
Brawa dla zawodników za bardzo zaciętą walkę.

Po kategorii wiekowej kadet do ringu weszli juniorzy gdzie miało dojść do kilku emocjonujących walk będących rewanżami za niedawno temu rozegrane Mistrzostwa Śląska w Knurowie i tak w pierwszej walce juniorów doszło do rewanżu za finał Mistrzostw Śląska w wadze 64 kg pomiędzy Mateuszem Wuzikiem z Gardy Gierałtowice a Danielem Skorupą RMKS Rybnik, walka była naprawdę emocjonująca i stojąca na najwyższym poziomie po trzech rundach sędziowie nie byli jednomyśli i stosunkiem głosów 2:1 przyznali zwycięstwo aktualnemu Mistrzowi Śląska Danielowi Skorupie.
Bardzo zacięty pojedynek stoczyli również zawodnicy w wadze 69 kg Szymon Łapa JKB Jawor Team Jaworzno z Mateuszem Filipkiem Odra Wodzisław w tym pojedynku także nie było łatwo wytypować zwycięzce i stosunkiem 2:1 zwyciężył reprezentant Jaworzna Szymon Łapa
My czekaliśmy na rewanż za mistrzostwa śląska z naszym zawodnikiem w wadze +91 kg Mateusz Szeszko miał spotkać się z zawodnikiem LKS Myszków Michałem Szotem niestety zawodnicy z Myszkowa nie dotarli na turniej a nasz zawodnik nie mógł zrewanżować się za porażkę w finale mistrzostw śląska.
W przerwie przed walkami seniorów zgromadzonej publiczności czas umilił raper z Rybnika 

Ostatnie trzy walki w tym turnieju to walki seniorów w najcięższych kategoriach wagowych jako pierwsi do ringu weszli zawodnicy kategorii +91 kg Marek Górecki Dragon Bielsko Biała oraz Mateusz Kajda JKB Jawor Team Jaworzno jak na tę kategorię wagową tempo walki było bardzo przyzwoite lekką przewagę wypracował sobie zawodnik Bielska i utrzymał ją do samego końca co znalazło odzwierciedlenie w jednogłośnym zwycięstwie bielszczanina.

Atmosfera stawała się coraz bardziej gorąca ponieważ do końca zawodów pozostały dwie walki z dwoma naszymi najlepszymi zawodnikami w wadze do 81 kg do ringu zaproszono Mateusza Wodzińskiego którego przeciwnikiem był finalista mistrzostw śląska Krzysztof Gojny JKB Jawor Team Jaworzno to miał być wielki rewanż i tak też było, nasz zawodnik od pierwszwgo gongu dominował w ringu wyprowadzał swoje akcje na każdej płaszczyźnie co spowodowało że walka przez pełne trzy rundy toczyła się na warunkach Mateusza i sędziowie nie mieli problemu z werdyktem który brzmiał 3:0 dla naszego pięściarza tym samym Mateusz potwierdził że tytuł Mistrza Śląska znalazł się we właściwych rękach.
  

Ostatnia walka I MTB im. Henryka Średnickiego to również rewanż za finał mistrzostw Śląska pomiędzy Marcinem Skrzypkiem Górnik Sosnowiec oraz Witoldem Liskiem Śląsk Ruda Śląska, tym razem walka była bardziej wyrównana niż podczas mistrzostw śląska akcje szły raz z jednej raz z drugiej strony, nasz zawodnik wydawało się że zadaje więcej celniejszych ciosów ale ostateczny werdykt należał do sędziów a Ci nie byli jednomyślni i uznali że 2:1 zwyciężył Marcin Skrzypek czym sprawili nam ogromną radość ponieważ wszyscy nasi reprezentanci odnieśli zwycięstwo w tym prestiżowym i jakże ważnym dla sosnowieckiego sportu turnieju. 
 

  

Zestawienie walk

KATEGORIA WIEKOWA MŁODZIEŻOWIEC

waga 64 kg KUCEK Tomasz (Górnik Sosnowiec) vs WYKA Tomasz (Nowa Huta) 3:0
waga 69 kg MICHALIK Jarosław (Nowa Huta) vs LACKO Petr (Czechy) 2:1
waga 69 kg SABATOWICZ Paweł (Górnik Sosnowiec) vs PAVLIK Zdenek (Czechy) 3:0
waga +91 kg WODECKI Miłosz (LKS Myszków) vs GŁĄB Paweł (Nowa Huta)   w.o

KATEGORIA WIEKOWA KADET

waga 46 kg BUJAKOWSKI Wiktor (Górnik Sosnowiec) vs PARUBSKY Denis (Czechy) 3:0
waga 54 kg TROJOK Daniel (Góral Żywiec) vs JANICKI Marcel (Śląsk Ruda Śląska) 2:1
waga 60 kg GBYL Ryan (Górnik Sosnowiec) vs POLAK Dawid (Czechy)  w.o
waga 60 kg GBYL Ryan (Górnik Sosnowiec) vs GAJEWSKI Kacper (Górnik Sosnowiec)  3:0
waga 60 kg GIBAS Kevin (Góral Żywiec) vs MOTYL Jakub (Start Częstochowa) 3:0
waga 70 kg MACIĄG Mateusz (Górnik Sosnowiec) vs TURNIAK Patryk (Odra Wodzisław) 2:1

KATEGORIA WIEKOWA JUNIOR

waga 64 kg WUZIK Mateusz (Garda Gierałtowice) vs SKORUPA Daniel (RMKS Rybnik) 1:2
waga 69 kg ŁAPA Szymon (JKB Jawor Team Jaworzno) vs FILIPEK Mateusz (Odra Wodzisław) 2:1
waga 75 kg FRELICH Wojciech (RMKS Rybnik) vs KOZAK Filip (Czechy) 0:3
waga 81 kg TRYBALSKI Marcin (Garda Gierałtowice) vs MAŁYSZ Maciej (Start Częstochowa) w.o
waga +91 kg SZESZKO Mateusz (Górnik Sosnowiec) vs SZOT Michał (LKS Myszków) w.o
 

KATEGORIA WIEKOWA MŁODZIEŻOWIEC

waga +91 kg GÓRECKI Marek (Dragon Bielsko Biała) vs KAJDA Mateusz (JKB Jawor Jaworzno) 3:0
waga 81 kg WODZIŃSKI Mateusz (Górnik Sosnowiec) vs GOJNY Krzysztof (JKB Jawor Jaworzno) 3:0
waga 91 kg SKRZYPEK Marcin (Górnik Sosnowiec) vs LISEK Witold (Śląsk Ruda Śląska) 2:1

Obsada Sędziowska
Supervisior
Wiesław Andrzejczak
Delegat ITO
Krzysztof Byrdy
Sędziowie funkcyjni
Magdalena Cieślik
Safar Aliyev
Bogusław Dzięgielowski
Maciej Niemirycz
Łukasz Sieprawski

Po zakończonym Turnieju odbyły się jeszcze trzy uroczystości pierwsza to odebranie przez Trenera Karola Nowakowskiego wraz z Kadrą naszego klubu kapitanem Marcinem Skrzypkiem waga 91 kg, Mateuszem Wodzińskim waga 81 kg, Pawłem Sabatowiczem waga 69 kg, Tomaszem Kuckiem waga 69 kg, Mateuszem Szeszko waga +91 kg, Jakubem Kurkiem waga 81 kg, Mateuszem Maciągiem waga 70 kg, Ryanem Gbyl waga 60 kg, Wiktorem Bujakowskim waga 46 kg Pucharu za zdobycie Drużynowego Wicemistrza Śląska w boksie na rok 2017.

  

Były również indywidualne nagrody dla Trenera Karola Nowakowskiego za całokształt pracy z Młodzieżą i sukcesy które Karol wspólnie ze swoimi podopiecznymi odnosi oraz indywidualne nagrody dla naszych najlepszych zawodników za dotychczasowe osiągnięcia Marcin Skrzypek, Mateusz Wodziński, Ryan Gbyl, Wiktor Bujakowski, Paweł Sabatowicz oraz Tomasz Kucek.

     

Kolejna uroczystość to wręczenie pamiątkowych dyplomów byłym pięściarzom, działaczom i ludziom którzy byli związani z sekcją bokserską Górnika Sosnowiec w 60 leciu jego istnienia…

   

Sekcja Bokserska Górnika Sosnowiec serdecznie dziękujemy za pomoc Państwa przy organizacji tego już historycznego turnieju

Prezydentowi Panu Arkadiuszowi Chęcińskiemu 
Dyrektorowi MOSiR PanunJerzemu Górak
Dyrektorowi Sportowemu Panu Arkadiuszowi Hrabia
Naczelnikowi Wydziału ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Pani Paulinie Adamus
Kierownikowi obiektu Panu Januszowi Kapka

Partnerom

REMO INVEST
KLIMAINSTAL
PRESTIGE STUDIO
ROB BUD
LAJKONIK Piekarnia i Kawiarnia
ABADABA
BRACIKI
DORJAN
OPTYK Adam Rylski

DRODZY PAŃSTWO BEZ WAS NIE BYŁO BY NAS, JESZCZE RAZ SERDECZNIE DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY JUŻ ZA ROK DO WSPÓŁPRACY

   

Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/sport/sporty-walki/a/sosnowiec-i-turniej-im-henryka-srednickiego-wideozdjecia,12013098/