Zmarł Henryk Średnicki, jedyny polski mistrz świata w boksie amatorskim.

Henryk Średnicki był mocno związany z klubami ze Śląska GKS Katowice, GKS Tychy, GKS Jastrzębie.
W roku 1981 starano się pozyskac do Górnika Sosnowiec znakomitego zawodnika GKS Jastrzębie będącego wtedy Mistrzem Świata i dwukrotnego Mistrza Europy Henryka Średnickiego, rok później Henryk Średnicki był już zawodnikiem naszego klubu zdobywając Mistrzostwo Polski w Zabrzu w wadze 54 kg.

Czas największych sportowych sukcesów Henryka Średnickiego przypada na lata 70, 

Startował na IO w Montrealu w 1976 roku. Pokonał w pierwszej walce 5:0 Luisa Curtisa, 

Dwa lata później podczas MŚ w Jugosławii przyszedł największy sukces w karierze Średnickiego. Startujący w kategorii -51 kg Polak w pierwszej walce miał wolny los, następnie w 1/8 finału pokonał 5:0 Vaclava Hornaka (Czechosłowacja), w ćwierćfinale 5:0 Sandora Orbana (Węgry), w półfinale 5:0 Aleksandra Michaiłowa (ZSRR), zaś w potyczce o złoto uporał się stosunkiem głosów 4:1 z Hectorem Ramirezem (Kuba). Ta sztuka nie udała się już żadnemu polskiemu pięściarzowi

Specjaliści i koledzy z ringu zgodnie twierdzili, że ze swoim stylem boksowania byłby murowanym faworytem do tytułu mistrzowskiego w gronie zawodowców.

7 Grudnia 1988 roku zakończył karierę sportową jako zawodnik.

Od wielu miesięcy walczył z poważnymi chorobami, między innymi cukrzycą i chorobą Parkinsona.
W październiku ubiegłego roku polskie media obiegła informacja o poważnych problemach życiowych i zdrowotnych Henryka Średnickiego.
Wylądował w szpitalu – najpierw w Dąbrowie Górniczej, następnie w Łodzi.

W niedzielę 10 kwietnia Henryk Średnicki przegrał walkę z chorobą. Zmarł w wieku 61 lat. Żegnaj Mistrzu!!!!!